Nejvíce návštěvníků zaznamenaly střední Čechy v srpnu, delší pobyty však turisté uskutečňovali v červenci. Srpen se v počtu hostů dostal před červenec po čtyřech letech, naposledy tomu bylo v roce 2020. V září se projevil pokles návštěvnosti o desetinu, i přesto se jednalo o druhou nejvyšší zářijovou návštěvnost za posledních dvanáct let. Osm z deseti hostů byli návštěvníci z Česka. Střední Čechy si v uvedeném čtvrtletí nejčastěji vybírali jako svou dovolenkovou destinaci cestovatelé ze sousedních zemí – Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko. Z těchto zemí zamířilo do středních Čech téměř 59 tisíc turistů.
Největší nárůst se projevil u hostů z Rakouska, kterých přijelo meziročně o 15% více. Z první desítky zdrojových trhů zaznamenal kraj nárůst u turistů z Velké Británie a Severního Irska (+38%) a Spojených států (+20%). O 18% poklesl příjezd turistů z Nizozemského království. „Jen v letošním roce jsme se dosud podíleli na přípravě nebo organizovali 38 press a fam tripů. Celkem do regionu přijelo více než 100 novinářů z 18 zemí světa. Na Slovensku a v Polsku jsme letos na jaře a v létě spustili imageovou outdoorovou kampaň na podporu turismu ve středních Čechách. Destinace tak byla vidět například na varšavském letišti nebo na nově zrekonstruovaném bratislavském autobusovém nádraží Nivy,“ doplnil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Meziroční pokles se projevil u počtu přenocování, který se snížil o 1,4 %, což bylo způsobeno úbytkem tuzemských návštěvníků. Mezi nejčastější hosty ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji i nadále patřili domácí návštěvníci. Těch se ubytovalo o 5,9 tisíc méně než ve stejném období předchozího roku. Hostů přijíždějících ze zahraničí přijelo do kraje naopak o 5,4 tisíc více, což představovalo 5,7% meziroční nárůst.
Průměrně zůstával jeden host ve středních Čechách 2,56 nocí. Průměrná doba pobytu tak klesla druhým rokem po sobě na nejkratší hodnotu za posledních dvanáct let. Jde o globální trend, který se nevyhýbá ani Středočeskému kraji. Nejdéle zůstávali turisté ubytováni v měsíci červenci (2,80 nocí), v srpnu (2,62 nocí) a nejkratší pobyt vykázali hosté v září (2,10).„Září bývá obvykle nejslabším měsícem třetího čtvrtletí. Přesto je vidět, že letošní prázdniny i začátek babího léta byly úspěšné. V květnu jsme také spustili nový produkt cestovního ruchu Pustit k vodě, který lákal turisty nejenom na vodu, ale i na zážitky a výlety okolo vody. V této kampani budeme pokračovat i příští rok. Jsme rádi, že se do regionu povedlo přilákat zahraniční hosty, kteří jsou pro kraj z hlediska ekonomiky velmi přínosní. I nadále budeme pracovat na zviditelnění regionu, zejména na klíčových trzích,“ dodal Jakub Kulhánek.
Pozn. k analýze ČSÚ: Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.
Tisková zpráva ke stažení zde.