Go to content
Bartolomějské návrší, chrám sv. Bartoloměje

Novinky turistické sezóny 2023

Ne náhodou patří střední Čechy mezi nejnavštěvovanější tuzemské regiony. Kromě oblíbených hradů a zámků, technických památek nebo přírodních úkazů, nabízejí nové turistické cíle a možnosti výletů. Přehled novinek letošní sezóny představuje Středočeská centrála cestovního ruchu a zve do nových, upravených nebo znovu otevřených expozic, památek, zahrad i tras.

Tramping v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se dlouhodobě věnuje trampingu a hornictví v Posázaví. Od března 2023 navíc zpřístupní zcela novou expozici věnovanou historii i současnosti trampingu. Bude hravá, interaktivní a osloví jak pamětníky, tak mladé zájemce o přírodu, chataření, muziku a sport v osadách. Součástí expozice bude replika dřevěného trampského srubu, velká interaktivní mapa osad, kajak s figurínou trampa a iluze řeky, lesa, přírody i ohniště s poslechem hudby.

Nový Dům přírody Českého krasu

Český kras loni oslavil padesát let od svého vyhlášení, a letos chystá otevření nového návštěvnického centra. Už na jaře by měl být hotový Dům přírody Českého krasu, který se stane reprezentativním návštěvnickým centrem a zároveň vstupním prostorem do Koněpruských jeskyní. Seznámit se můžete s přírodou a významem Českého krasu, chráněné krajinné oblasti, která byla vyhlášena k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. Protože v Domě přírody Českého krasu myslí také na zábavu, těšte se na různé pokusy i prolézačku umělou jeskyní.

Do Prčice po nových dálkových trasách

Legendární pochod Praha–Prčice zná snad každý turistický nadšenec. Vydejte se do Prčice 20. května, kdy se jeho letošní 56. ročník uskuteční, nebo kdykoliv jindy během roku: chystá se totiž vyznačení sítě dálkových tras do Prčice pro pěší i cyklisty. Začínat budou v Táboře, Milevsku, Sedlčanech a následně i v Mladé Vožici, a umožní vám prozkoumat krásný kout naší země: oblast Toulavy. Poznat můžete místa vyhlášená i ta méně známá.

Revitalizované zámecké zahrady v Brandýse nad Labem

Oblíbeným letním sídlem habsburského panovníka Rudolfa II. byl renesanční zámek v Brandýse nad Labemobklopený zahradami, které od loňského roku procházejí revitalizací. Svého času totiž patřily k nejvýznamnějším na starém kontinentě. Letos se můžete těšit na novou Plantáž, obnoveny budou mlatové cesty, kašna, přibude nová zeleň i příjemné posezení v konturách bývalých hospodářských stavení. Dochází také k obnově zámeckého skleníku, který se stane místem pro komorní kulturní a společenské akce.

Královský Beroun znovu opevněný?

Berounské hradby, původně chránící důležité královské město, procházejí revitalizací, která bude v tomto roce dokončena. Památkáři spolu s restaurátory zachraňují za pomoci nejmodernější technologie další úsek opevnění města. Při opravách dojde i na zabezpečení bašt, které pro návštěvníky prozatím zůstávají přístupné.

„Beroun si navíc letos připomíná výročí 140 let od narození dirigenta světového formátu Václava Talicha, který je soukromým životem spjat právě s tímto městem. Proto se zde každoročně pořádá Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun. Slavit budou letos i v Hudlicích nedaleko Berouna, kde se před 250 lety narodil národní buditel Josef Jungmann. Navštívit můžete i jeho památník,“ zmiňuje další aktivity na Berounsku Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Kolínská dominanta opět přístupná

K závěru se blíží rekonstrukce chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně na Bartolomějském návrší, který byl na nějakou dobu nepřístupný. Plné obnovení návštěvnického provozu téměř bez omezení se očekává už od letošního jara. Nadšeni budete i kostnicí, do které se při prohlídkách chrámu vždy dostanete. Jen na varhany si budete muset ještě chvíli počkat, hudební nástroj se sem vrátí až v průběhu léta a k použití bude připraven do konce října. V tuto chvíli probíhá sbírka na obnovu varhan, pojmenovaná Darujte tón.

Otevře se štola Bylanka v Kutné Hoře?

Nejspíš již tento rok bude v Kutné Hoře přístupný důl Bylanka, a to formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří mají rádi dobrodružství. Vyzkoušet si budou moci lezení po žebřících, místy i po kolenou, nebo brodění vodou. Důl bude vybaven historicky věrným způsobem. Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského Hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací štoly Bylanka IV.

Nejenom Kutnohorsko letos čekají oslavy 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu Jana Blažeje Santini-Aichela, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. „V Kutné Hoře – Sedlci zanechal výrazné stopy v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. V nedalekých Horušicích postavil bývalou rezidenci sedleckých cisterciáků. V rámci oslavy výročí se připravuje řada akcí, která architekta a jeho tvorbu připomene,“ dodává ke Kutnohorsku Jakub Kulhánek.

Klášterní zahrady v Sázavě zvou k odpočinku

Prvního dubna se veřejnosti opět otevře severní zahrada Sázavského kláštera. Uvidíte i základy kostela sv. Kříže z 11. století, které svým tvarem připomínají čtyřlístek. Měkký travnatý koberec zdobí několik vzrostlých stromů a vybízí k odpočinku a rozjímání. Je velmi pravděpodobné, že od jara bude v části zahrady blízko svatoprokopské jeskyně probíhat další zjišťovací archeologický průzkum, ten ale přístupnost zahrady neovlivní.

Tisková zpráva ke stažení ZDE