Go to content
Čínský pavilon v zámeckém parku ve Vlašimi

Turistů ve středních Čechách přibývá. Rekordní počet ze Slovenska a Polska

Střední Čechy zaznamenávají nejvyšší návštěvnost za posledních 12 let v každém čtvrtletí letošního roku. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) ve Středočeském kraji, přijelo do regionu ve třetím čtvrtletí letošního roku 533 tisíc návštěvníků, což je o 17,2 % více, než přijelo v období před pandemií koronaviru. Kromě tuzemských hostů, kteří tvořili 81,7 % všech návštěvníků, přijelo nejvíce zahraničních turistů z Německa, Slovenska a Polska. V případě slovenských a polských sousedů šlo dokonce o nadprůměrný nárůst.

V období od července do září letošního roku zamířilo do středních Čech o 11,1 % více návštěvníků než ve stejném období roku 2022. Zatímco u tuzemských hostů byl zaznamenán meziroční nárůst o 7,2 %, celkový meziroční nárůst turistů ze zahraniční byl 32,2 %. Zvýšil se i počet přenocování o 3,8 %. Počet hostů i přenocování byl tak nejvyšší od roku 2012.

Rekordní návštěvnosti za posledních dvanáct let dosahovaly i jednotlivé měsíce třetího čtvrtletí. Nejvíce turistů se ubytovalo letos během července (194 tisíc), pětinový nárůst byl zaznamenán v září, kdy dorazilo 148 tisíc hostů. Září vykázalo dokonce o šestinu více přenocování než loni (17,2 %).

Středočeský kraj má turistům co nabídnout. Jsem moc rád, že čísla návštěvnosti za poslední rok nám dávají za pravdu a dokazují, že naše snaha o podporu cestovního ruchu zejména v oblasti destinačního managementu má smysl,“ uvádí Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje.

Nadprůměrná čísla ze Slovenska a Polska

Přestože nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo tradičně z Německa, nadprůměrná čísla vykázalo Slovensko a vysoce nadprůměrná čísla Polsko. Ze Slovenska přijelo meziročně o 15,3 % více turistů. Ve srovnání s rokem 2019, tedy před covidovou pandemií, jde o nárůst 26 %. Výrazně více návštěvníků přijelo do středních Čech z Polska. Oproti roku 2022 jde o nárůst o 33,4 %. V porovnání s rokem 2019 dokonce o 40 %.

„Největší nárůst se projevuje obvykle v měsíci červenci. Letos došlo k nárůstu i v září, které bývá nejslabší. Přičítáme to nejenom nadprůměrným teplotám, kdy bylo letošní září historicky nejteplejší, ale i marketingovým kampaním, které jsme už do jara směřovali na návštěvníky ze Slovenska a Polska. Prezentace regionu měla až do léta formu inzerce, press tripů, reklamy na slovenských autobusech nebo digitální reklamy na letišti ve Varšavě a u polských obchodních center. Právě počty turistů z těchto zemí vykazují výrazný nárůst. Z letošní letní sezóny máme obrovskou radost,“ vysvětlil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Na dalších příčkách se v průběhu letní sezóny objevili hosté z Rakouska a Nizozemí. Ze zemí mimo EU byli v ubytovacích zařízeních nejvíce zastoupení obyvatelé Spojených států amerických a turisté z Velké Británie.

„Přestože sledujeme v posledních třech letech rekordní čísla, i nadále budeme společně s našimi partnery v regionu pracovat na zviditelnění středních Čech. I když mají střední Čechy co nabídnout opravdu každému, Česko se pohybuje na hraně recese a očekává se mírný pokles ekonomiky, což by se mohlo negativně odrazit v cestovním ruchu,“ doplnil Jakub Kulhánek.

Pozn. k analýze ČSÚ: Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Tisková zpráva ke stažení zde.